4. spotkanie z EKO.LOVe

Zbliża się czwarte spotkanie z cyklu: “Jak pomóc w nieludzkiej potrzebie, czyli co można, co należy, a czego nie powinno się robić braciom mniejszym”.

Godzina i miejsce:
piątek 29 października / sala konferencyjna

– klasy polskie: 10.50 – 11.35
– klasy MYP: 11.55 -12.40 (wykład w języku angielskim)

Temat: Człowiek wśród zwierząt. Jak na przestrzeni czasu kształtowały się nasze relacje ze zwierzętami i jakie ma to znaczenie dla planety


O czym porozmawiamy: 

  1. Skomplikowane relacje między człowiekiem a innymi gatunkami zamieszkującymi planetę (począwszy od perspektywy paleoantropologicznej, poprzez skolonizowanie całej planety przez człowieka, kończąc na współczesnym rolnictwie przemysłowym). 
  2. Jakie mechanizmy psychologiczne odpowiadają za to, że pewne zwierzęta są naszymi przyjaciółmi, a inne traktujemy jako źródło kalorii? 
  3. Czy mamy moralne prawo traktować inne istoty przedmiotowo, czy powinniśmy wykorzystać naszą inteligencję do opieki nad planetą i zapewnienia jej dobrego stanu dla kolejnych pokoleń? 

Prowadzący:
Bartosz Witański – filolog angielski i filozof, od prawie dwudziestu lat pracuje jako lektor, nauczyciel i tłumacz; pasjonat nie tylko nauk humanistycznych, ale także nauk ścisłych; wykorzystuje obie perspektywy do szerzenia wiedzy na temat ekologii; aktywista prozwierzęcy, organizator w “Anonymous for the Voiceless“.