Projekt ERASMUS+. Sesja w Hiszpanii

W dniach12.04-16.04. 2021r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ „TOTALITARIAN PAST, DEMOCRATIC PRESENT: LESSONS FOR OUR FUTURE”.

W związku z sytuacją epidemiczną musieliśmy pracować zdalnie; ale młodzież poradziła sobie doskonale. Tym razem tematem przewodnim było życie codzienne w okresie totalitarnych reżimów, które panowały w krajach biorących udział w projekcie.

Dzięki zdalnemu spotkaniu w Hiszpanii mogliśmy poznać różne perspektywy patrzenia na historię, często niezwykle tragiczną. Uczestnicy projektu przygotowali na poszczególne sesje i obrady filmy dokumentalne; wywiady ze świadkami historii, a także analizy dzieł sztuki związanej z propagandą i manipulacją. Mimo że pochodzimy z różnych krajów, doświadczenia Polaków związane z reżimem komunistycznych nie są bardzo odległe od tych, które stały się udziałem Rumunów, Włochów, Greków czy Hiszpanów, choć niewątpliwie reżim rządów     gen. Franco podczas tej sesji projektu był szczególnie dobrze i wnikliwie ukazany.

Oglądając wspólnie różne materiały wcześniej przygotowane; pracując w międzynarodowych zespołach zadaniowych; tworząc wspólnie prezentacje i realizując przydzielone zadania, mieśmy okazję dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o historii i kulturze; o przeszłości Europy. O tym, że wolność jest wartością najcenniejszą i powinniśmy robić wszystko, by totalitaryzm nigdy więcej się nie powtórzył!

W związku z tym, że spotkanie odbyło się zdalnie, Hiszpanie bardzo zadbali, by przybliżyć nam region oraz miasto, w którym mieści się szkoła partnerska. Włożyli bardzo dużo pracy przygotowując filmy oraz wirtualne wycieczki.

Podczas gdy młodzież pracowała w grupach i realizowała zadania projektowe, nauczyciele – opiekunowie brali udział w dyskusjach i debatach, między innymi na temat systemów oświaty i problemów, z którymi na co dzień się borykają w swojej pracy. Uczestniczyli także w lekcjach pokazowych dotyczących stereotypów i nietolerancji.

Kolejne spotkanie jest planowane jesienią w Rumunii i mamy ogromną nadzieje, że odbędzie się „naprawdę”, a nie w rzeczywistości wirtualnej.

W imieniu organizatorów

Małgorzata Bąkowska – Wełyczko

PS

Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji projektu; za zaangażowanie w tworzenie materiałów filmowych i prezentacji; za udzielenie wywiadów i wsparcie.