Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Plakat Solidarności wydany z okazji Święta Pracy / dar Witolda Sitarza z Kalisza dla Archiwum Państwowego w Kaliszu, za: Święto Pracy | rc.fm

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony jest obecnie w wielu krajach na całym świecie. 1 Maja upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, robotnicy zbuntowali się przeciwko kapitalizmowi, tego dnia doszło do krwawych potyczek władzy z klasa robotniczą.

Polska konstytucja ustanowiona 3 maja 1791 jest uznawana za pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucję

Biało-czerwona flaga jest jednym z naszych najważniejszych symboli narodowych. Niegdyś obecna na polach bitew, od wieków towarzyszy Polakom podczas doniosłych uroczystości. Jest symbolem czystości  i szlachetności, a zarazem odwagi i waleczności.

Na początku maja świętujemy trzy bardzo ważne dla nas święta, mianowicie:

• 1 maja: Święto Pracy
  • 2 maja: Dzień flagi RP
  • 3 maja: Dzień ustalenia Konstytucji

Z tej okazji klasa 1E przygotowała ciekawą i rozwijająca formę świętowania tych dni w naszej szkole. Ponieważ każdy z tych dni jest dla nas wolny od zajęć w szkolnych i z pewnością wielu z Was spędzi ten cudny wiosenny czas odpoczywając na majówce (nie licząc maturzystów za których gorąco trzymamy kciuki 😉) Postanowiliśmy przyspieszyć majowe świętowanie i zaprosić Was na obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, święta Flagi oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja już w ten czwartek 28 kwietnia😊
W planie m.in.:

„Konstytucja na słodko”,
czyli znajdź ukryty w szkolnych zakamarkach cukierek i smakuj słodki smak swoich praw, których fragmenty załączyliśmy do słodkości!

Trochę wiedzy” i „Wielki konkurs”,
czyli zapoznaj się z specjalnie przygotowaną przez nas gazetka szkolną,  krótkimi animacjami i filmikami na szkolnych ekranach i sprawdź się w konkursie, który obędzie się na długiej przerwie przy stanowisku konkursowym w pobliżu szkolnego sklepiku- do wygrania nasze flagowe babeczki!

Świętowanie w przerwach umili nam polska muzyka puszczana podczas przerw!

Zapraszamy was serdecznie do aktywnego wzięcia udziału w przygotowanych atrakcjach, życzymy miłego majowego dnia jeszcze w kwietniu!

Klasa 1E wraz z wychowawczynią Panią Magdaleną Krakowską 🙂

Okładka wpisu: Za: 1 maja – Święto Pracy – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, URL obrazka: 1 maja – Święto Pracy – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dostęp 27.04.2022.