LO nr V wygrywa IX Dolnośląski Turniej Debat Historycznych IPN!

19 kwietnia 2024 odbył się IX Dolnośląski Turniej Debat Historycznych organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Dolnośląski turniej jest częścią ogólnopolskiego projektu edukacyjnego – Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej – największego turnieju o tematyce historycznej w Polsce.

Drużyna naszego liceum: Sarah Bazgan (1MYP1), Kalina Jabłonkowska (2MYP4), Szymon Kuszewski (2MYP4) oraz Miłosz Michałowski (3C) w imponującym stylu wygrała turniej i będzie reprezentowała Dolny Śląsk w wielkim finale w Warszawie!

Gratulujemy!

Wielkie podziękowania należą się naszym nauczycielom – opiekunom merytorycznym naszej drużyny: Pani Indze Leśniewskiej-Orlickiej i Panu Kamilowi Burczyńskiemu. Ich pomoc była bezcenna. Dziękujemy!

Koordynatorem drużyny i jej przygotowań był Pan Wiktor Figiel.

Oto tezy, nad którymi debatowali nasi uczniowie:

• „4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm”.
  • „Decyzja o przeprowadzeniu aresztowań przywódców opozycji latem 1930 r. była jednym z większych błędów politycznych Józefa Piłsudskiego”,
  • „Decyzje kapitana ORP „Orzeł” komandora podporucznika Henryka Kłoczkowskiego we wrześniu 1939 r. były zdradą ojczyzny”,
  • „Granice Polski po odzyskaniu niepodległości były wynikiem działań militarnych po 1918 r. a nie zabiegów dyplomatycznych”.