Finał Olimpiady “Zwolnieni z Teorii”

W piątek 21 kwietnia 2023 r. cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski świętowało zakończenie własnych projektów społecznych podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii na Torze wyścigów konnych Służewiec w Warszawie.

Najlepsze inicjatywy nagrodzone zostały społecznymi Oscarami tj. Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Wilkami.
W tym roku uczniowie naszej szkoły zgarnęli pełną pulę nagród!

Projekt Stop Starości Bez Radości otrzymał ZŁOTEGO WILKA za najlepszy projekt w Polsce
w temacie społeczeństwo obywatelskie, SREBRNEGO WILKA za najlepszy projekt
w województwie dolnośląskim i BRĄZOWEGO WILKA za najlepszy projekt w Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu. Zespół tworzyli uczniowie z klasy 3f: Wiktoria Bijak, Mają Rząsa, Kinga Cencelewicz, Henryk Kempiński, Jakub Ziaja, Jan Kochan, Matusz Łopuszniak, Oskar Lech, Patryk Szewczyk i Paweł Rusak.
Głównym celem działalności zespołu było zwalczanie problemu samotności wśród osób starszych poprzez stworzenie przestrzeni do skutecznej komunikacji seniorów oraz możliwości do ich rozwoju. Kluczowe było również edukowanie młodych ludzi i zachęcanie ich do częstszych kontaktów z seniorami. Młodzież zorganizowała wiele eventów, kampanii w mediach, a także liczne aktywności im.in. w klubach seniora zaczynając od zajęć z prawa, a kończąc na olimpiadzie bingo.

SREBRNYM WILKIEM został nagodzony również projekt INVECO, który realizowany był przez uczennicę klasy 3e Marlenę Stępkowską wraz z trzema innymi uczennicami ze szkół w Krakowie, Poznaniu oraz Tarnobrzegu. Został on wyróżniony w kategorii na najlepszy projekt ekologiczny. Jego celem było edukowanie oraz zachęcanie do działania na rzecz ochrony środowiska. Dodatkowo INVECO otrzymał NAGRODE SPECJALNĄ: 5000 złotych na dalsze działania projektowe, których dotychczas było bardzo dużo. Zespół stworzył m.in. podcast “patrząc dalEKO”. Działania odbywały się nie tylko w sieci. Prawie 800 uczniów z liceów w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu (również z naszej szkoły) wzięło udział w prelekcjach na temat wpływu plastiku na środowisko. Zwieńczeniem działań INVECO była organizacja wydarzenia ,,Open Change” promującego drugi obieg.

Tytuł finalisty Olimpiady Zwolnieni z Teorii uzyskało jednak znacznie więcej uczniów z naszej szkoły Ich działalność społeczna, ekologiczna i kulturowa zmieniała na lepsze naszą lokalną społeczność a ich zaangażowanie zaowocowało wieloma wartościowymi projektami:
It’s Real – projekt skupiający się na problemie chorób i zaburzeń psychicznych, uświadamiający społeczeństwu wagę problemu.
Przyjaciel beż metki ( Noemi Gryglewicz, Lena Moroz, Gracja Wieja, Martyna Zimoch, Weronika Skowrońska, z klasy 1b)- celem projektu było uświadomienie społeczeństwu problemu pseudohodowli, promowanie adopcji zwierząt że schroniska i wspieranie schronisk poprzez zbiórki uczniów.
Stary człowiek też MOŻE – projekt realizowany przez grupę uczniów z klasy 2e mający na celu wzmocnienie więzi międzypokoleniowych poprzez organizację warsztatów integrujących dzieci, młodzież i osoby strasze np. poprzez spotkania w klubie seniora.
Z książką na TY – projekt realizowany przez uczniów z klasy 4f. Jego głównym celem było rozwijanie pasji do literatury oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do czytania, poprzez liczne akcje w social mediach, eventy i spotkania z dziećmi w szkołach podstawowych.
mOldern Wroclaw – cel projektu to zapoznanie z ciekawymi postaciami związanymi
z Wrocławiem, odkrycie na nowo zapomnianych miejsc w naszym mieście i przedstawienie klimatycznych lokali (projekt zrealizowany przez 5 uczennic z klas 3c, 3e, 3f)
Spectrism – kampania edukacyjna mająca na celu uświadamianie ludzi o problemach, które dotykają społeczność autystyków (projekt międzyszkolny realizowany przez uczniów z klasy 3IB i 3a)
Pełniej sprawniuczniowie z klasy 3e za cel postawili sobie uświadamianie problemów i trudności codziennego życia oraz uczulanie społeczeństwa na brak przystosowania wielu miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami.

Tak liczna aktywność i zaangażowanie naszych uczniów, uplasowała naszą szkołę w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2023 na 20 miejscu (z 471 szkół biorących udział w olimpiadzie). Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu zostało wyróżnione na Wielkiej Gali Finałowej, a nauczycielki opiekujące się projektami i wspierające uczestników Olimpiady: Joanna Pichur- Mitas i Magdalena Krakowska odebrały wyróżnienie za innowacyjne podejście do edukacji i rozwijanie u uczniów kompetencji przyszłości.

Zapraszamy do galerii zdjęć!