Wizyta studyjna w Tarnowie

„Gizela Fudem – jedna mówiąca za wielu”

Zachować pamięć i nie pozwolić, aby historia kiedykolwiek się powtórzyła. . . Wizyta studyjna klas: II A i II E w Tarnowie

Za nami dwa bardzo intensywne dni w Tarnowie, gdzie razem z uczennicami i uczniami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych realizowaliśmy kolejną część projektu poświęconego Gizeli Fudem – Żydówce ocalałej z Zagłady, której losy są związane zarówno z Tarnowem, jak i naszym miastem, Wrocławiem.

Podczas wizyty studyjnej mieliśmy okazję nie tylko lepiej poznać samą biografię Gizeli, ale też odkryć Tarnów z zupełnie nowej perspektywy. Zwiedziliśmy miejsca ważne dla lokalnej społeczności żydowskiej oraz punkty związane bezpośrednio z bohaterką naszego projektu. Po mieście oprowadzali nas uczniowie technikum z klasy o profilu turystycznym, którzy w bardzo ciekawy sposób dzielili się swoją wiedzą – ogromne brawa za profesjonalizm i pasję! Wieczorem mieliśmy czas na ognisko i wspólną zabawę.

Jednym z najtrudniejszych momentów wyjazdu była wizyta w Lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze – miejscu masowych egzekucji z czasów II wojny światowej, w którym spoczywa około 10 tysięcy ofiar (ok. 2 tysiące polskich więźniów politycznych i ok. 8 tysięcy żydowskich mieszkańców Tarnowa). Najbardziej poruszyła nas historia 800 dzieci z żydowskiego sierocińca. Milczący spacer w deszczu w tym miejscu był niezwykle trudnym, ale bardzo potrzebnym doświadczeniem.

W Pałacu Sanguszków pracowaliśmy warsztatowo nad materiałami, które już udało się zebrać i które w najbliższych miesiącach posłużą nam do przygotowania wystawy. To czas wymiany refleksji, merytorycznej dyskusji w oparciu o wyniki naszych badań i wzajemnego inspirowania się. Hanna Góra z klasy II A nawiązała kontakt z rodziną Pani Gizeli – córką Barbarą, wnuczką Noemi i wnukiem Jacobem, którzy mieszkają w USA. Wzruszającą chwilą było odczytanie wspomnień córki i wnuczki, które napisały i przesłały specjalnie dla nas.

W projekcie naszą szkołę reprezentują uczniowie klas: IIA i IIE.

Jest on realizowany we współpracy z Central Europe Center for Research and Documentation (Centropa) oraz Żydowskim Muzeum Galicja, a finansuje go Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (EVZ) w ramach programu Local.History. Dziękujemy ZSE-O w Tarnowie za serdeczne przyjęcie, współpracę i wspólnie spędzony czas. Ogromne podziękowania kierujemy również do hotelu Słoneczne Wzgórze za gościnność i przemiłą atmosferę.

Wrocław wrócił z Tarnowa z głową pełną myśli i sercem pełnym wdzięczności. Po powrocie okazało się. . ., że Pani Barbara Fudem jest. . . absolwentką LO nr V!

#Centropa

# GaliciaJewishMuseumKraków

# ZespółSzkółEkonomiczno-OgrodniczychTarnów