Podsumowanie projektu ERASMUS+

Wyjazd na spotkanie do Włoch, w dniach 08- 13 maja 2022r., którego tematem było: “The resistance against totalitarian regimes” zakończył projekt, który realizowaliśmy od września 2019r.

Wszystkie kraje partnerskie bardzo zaangażowały się w zorganizowanie spotkań, oczywiście w miarę możliwości.


Ogromny wpływ na przeprowadzenie całego projektu Erasmus+ miała epidemia COVID-19. Po raz pierwszy doświadczyliśmy mobilności wirtualnych, które stawiały bardzo poważne wyzwania logistyczne, nie tylko organizatorom (Hiszpania i Rumunia), ale także uczestnikom (Grecja, Polska i Włochy). Mimo mniej spektakularnych efektów, należy docenić wysiłek i pracę włożoną w przygotowanie i przeprowadzenie tych wirtualnych działań.
Spotkania wyjazdowe, oprócz zdobytych umiejętności i doświadczenia, służyły wymianie dobrych praktyk i popularyzowaniu naszego miasta, regionu i kraju wśród innych wspólnot europejskich. Najważniejsze jednak okazały się kontakty personalne, wspólne prace projektowe i rozmowy, a także przełamywanie barier i stereotypów.

Wszyscy koordynatorzy i opiekunowie projektu dziękują Wam za pracę, zaangażowanie i otwartość. Wierzymy, że nasze wspólne działania i zdobyte doświadczenie ugruntowały w nas wszystkich świadomość wartości Unii Europejskiej.


Oto refleksje uczniów:

“The Erasmus project was an amazing opportunity to meet new people and learn about their culture. We’ve also got a chance to practice our language with people that are our age. We’ve spent some quality time together and really enjoyed the workshops. The topic of our program was very important and we have learned a lot.”

Bartek & Eva


„Wtorek, 05 kwietnia 2022 r.
Dzień rozpoczął się w szkolnej bibliotece, gdzie wraz z uczniami z Grecji, Hiszpanii i Rumunii oglądaliśmy oraz słuchaliśmy prezentacji o sposobie, w jaki media manipulują nami i kształtują naszą percepcję pewnych osób i wydarzeń. Następnie braliśmy udział w ćwiczeniu grupowym, które polegało na wyszukiwaniu i wskazaniu technik manipulacji na zdjęciach. Po tych warsztatach pojechaliśmy autobusem do Centrum Historii Zajezdnia. Na początku zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Nasza grupa zaczęła od ozdabiania materiałowych toreb za pomocą szablonu i farby. Potem zostaliśmy oprowadzeni po wystawach dotyczących powojennej Polski i tego, jak budowała się tożsamość miasta Wrocław w nowych okolicznościach politycznych. Na koniec dnia spędziliśmy miło czas z naszymi podopiecznymi.”

Helena


„Program Erasmus+ i wyjazd do Włoch bardzo mi się podobał. Była to wycieczka pełna nowych doświadczeń oraz moja pierwsza i na pewno nie ostatnia wizyta we Włoszech. Podejście do programu ze strony organizatorów było bardzo luźne, co bardzo mi się podobało i było dużym kontrastem w porównaniu do spotkania w Polsce. Architektura oraz kuchnia włoska bardzo przypadły mi do gustu. Poznałam dużo nowych i ciekawych ludzi, najbardziej udało mi się zakolegować z Włochami i Hiszpanami. Żałuję jednak, że nie mieszkaliśmy w hotelu w Casercie, ponieważ wtedy udałoby się mi spędzić więcej czasu z rówieśnikami.”

Wiktoria


„Biorąc udział w programie Erasmus, mieliśmy okazję pojechać do Włoch, gdzie zwiedziliśmy Neapol i okolice, a także zawarliśmy nowe znajomości. Na sześciodniowym wyjeździe udało nam się zwiedzić Kapuę, Casertę, Neapol i Pompeje. Oprócz tego byliśmy też we włoskiej szkole i poznaliśmy styl życia uczniów. Do planu wycieczki Włosi podchodzili bardzo swobodnie, dzięki czemu panowała luźna atmosfera. Jedną z największych zalet było oczywiście pyszne jedzenie, po raz pierwszy mieliśmy okazję spróbować prawdziwej włoskiej pizzy. Z zabytków najbardziej podobał mi się Pałac w Casercie i razem z koleżanką zrobiłyśmy o nim prezentację na geografię.”

Nadia