Dzień Literatury 2021

10 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Literatury, celebrując w ten sposób drugą rocznicę wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla.

Największym zainteresowaniem cieszył się literacki cosplay, czyli przebranie za dowolną postać literacką albo pisarza/ pisarkę:

Na przerwach działała literacka fotobudka, w której można było zrobić sobie zdjęcie z wielkimi pisarzami, niemal prawdziwymi:

Z radiowęzła posłuchaliśmy poezji śpiewanej, a na telebimach przypomniano nam sylwetki i dokonania polskich noblistów.

W ramach „Lekcji z filmem” zainteresowani obejrzeli Tatarak w reżyserii Andrzeja Wajdy, inspirowany opowiadaniem Jarosława Iwaszkiewicza.

Zwyciężczynią konkursu na literacki mem została Matylda Odrowąż-Wilkońska z klasy 3 F3.

Do akcji włączyli się nauczyciele, którzy na swoich lekcjach czytali z uczniami fragmenty prozy i ulubione wiersze.

Uczniowie „Piątki” wybrali także swoje ulubione utwory literackie: na pierwszym miejscu uplasowała się powieść Fiodora Dostojewskiego Zbrodnia i kara, kolejne miejsca zajęły: Mitologia Jana Parandowskiego oraz Rok 1984 George’a Orwella. Dzieło literatury polskiej, które znalazło się w czołówce, to Wesele Stanisława Wyspiańskiego.