Filozof dr Dariusz Gzyra gościem LO nr V – spotkania EKO.LOVe

W Polsce każdego roku dla smaku, kaprysu i mody zabija się miliony zwierząt. Codziennie po cichu na fermach przemysłowych i w rzeźniach giną kurczaki, świnie, cielęta, norki oraz wiele innych zdolnych do odczuwania zwierząt. Choć większość Polek i Polaków deklaruje miłość do zwierząt i jest przekonana, że odczuwają one ból tak samo jak ludzie, a połowa z nas ma pod opieką jakiegoś zwierzęcego pupila, to mało kto na poważnie traktuje zwierzęcą krzywdę[…]

Dariusz Gzyra, „Dziękuję za świńskie oczy”

JAK I DLACZEGO KRZYWDZIMY ZWIERZĘTA?

W ubiegły piątek – 26 kwietnia uczniowie naszej szkoły mogli zadać to pytanie wyjątkowemu gościowi!

Dariusz Gzyra – filozof, publicysta, działacz społeczny. Ukończył studia doktoranckie w zakresie filozofii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Po wydaniu książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”, przygotowywanego dla Krytyki Politycznej. Członek Rady Eksperckiej Green REV Institute.

Relacje człowieka z innymi zwierzętami w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych – tak brzmiał temat spotkania aktywisty z uczniami LO nr V, ale warto też wspomnieć, że Dariusz Gzyra odwiedził nas przy okazji niepowtarzalnej wystawy dwóch artystek: Elwiry Sztetner i Edyty Kranc, które poprzez swoją sztukę kładą nacisk na istotność empatii oraz potrzebę włączenia zwierząt w krąg wspólnoty. Wernisaż, spotkanie autorskie i prelekcja (którą poprowadził nasz gość) odbyły się w galerii OPT Zamek 27 kwietnia.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie i ogromny ładunek wiedzy!