Ponownie w szkole

Utworzono: 20 styczeń 2015

"Ponownie w szkole" to cykl spotkań organizowanych z okazji obchodów
65-lecia Liceum Ogólnokształcącego Nr V.
Gośćmi uczniów są słynni absolwenci "Piątki"

W roku szkolnym 2013/2014 naszymi gośćmi byli:

• dr Jacek Ossowski;
  • prof. dr hab. Piotr Migoń;
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Trochimczuk;
  • prof. dr. hab. Jan Harasimowicz
  • prof. dr. hab. Janusz Degler
  • prof. dr. hab. Beata Zagórska-Marek
  • dr. hab. Tomasz Niedzielski, prof. UWr

Tomasz Niedzielski

07 marca 2014 roku uczniowie klas matematyczno-fizyczno-geograficznych gościli Pana Tomasza Niedzielskiego. Pan dr hab. Tomasz Niedzielski jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownikiem Zakładu Geoinformatyki i Kartografii, który funkcjonuje w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr.

Prof. dr hab. Tomasz Niedzielski opowiadała o swoich szerokich zainteresowaniach badawczych związanych z geografią, matematyką i informatyką, a w szczególności dziedzinie, która łączy w sobie te trzy elementy czyli geoinformatyce. Uczniowie jako jedni z pierwszych mogli zapoznać się z najnowszymi pracami Pana doktora i jego zespołu związanymi z modelowaniem procesów hydrologicznych.

Beata Zagórska - Marek

We wtorek 11 lutego 2014 roku uczniowie klasy 1B i 2B biologiczno - chemicznej  Liceum Ogólnokształcącego Nr V gościli Panią Beatę Zagórską-Marek - kierownika Zakładu Biologii Rozwoju Roślin Uniwersytetu Wrocławskiego - absolwentkę Liceum Ogólnokształcącego Nr V.

Prof. dr hab. Beata Zagórska-Marek opowiadała o swoich szerokich zainteresowaniach badawczych, zagranicznych stażach naukowych w Kanadzie, USA, Japonii i Nowej Zelandii, wzbogacając opis miejsc o zdjęcia i pamiątki przywiezione z podróży.

Janusz Degler

18 listopada gościliśmy w „Piątce” znakomitego absolwenta szkoły, profesora Janusza Deglera - sławnego teatrologa i witkacologa (matura rocznik 1956).

Profesor opowiadał o czasach, w których był licealistą. Wspominał swoich nauczycieli, szczególnie panią prof. Wandę Kamolę, która rozbudziła w młodym licealiście miłość do literatury i sztuki. Profesor Degler mówił także o swoich zainteresowaniach naukowych i przybliżył nam sylwetkę niezwykłego artysty, jakim był Witkacy.

Jan Harasimowicz

Dnia 14. Listopada gościliśmy w murach Naszej Szkoły znakomitego absolwenta (matura rocznik 1968) prof. dr. hab. Jana Harasimowicza. Pan profesor wspominał lata spędzone w V LO. Opowiadał o swoich nauczycielach, naukowych pasjach oraz zainteresowaniach, gdy był uczniem „Piątki”. Do młodzieży zwrócił się z apelem, by uczyła się języków obcych, bo ta umiejętność otwiera drzwi do wielkiego świata. Podkreślił, że Nasze Liceum od zawsze nauczało języków na bardzo wysokim poziomie, a wiedzą którą zdobył w naszej szkole zaowocowała  na długie lata.

Andrzej Trochimczuk

W poniedziałek 04 listopada 2013 roku uczniowie klasy 2B i 3B biologiczno - chemicznej  Liceum Ogólnokształcącego Nr V gościli Pana Andrzeja Trochimczuka - dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej  - absolwenta Liceum Ogólnokształcącego Nr V. Prof. dr hab. inż. Andrzej Trochimczuk wspominał czasy licealne i kilkakrotnie podkreślał że „Przyjaźnie zawarte w Liceum pozostają trwałe i na zawsze”.  Na zakończenie spotkania poprowadził wykład  na temat „Synteza i właściwości kompleksujące polimerów zawierających kalikspirole” i odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów.

Piotr Migoń

W czwartek 24 października 2013 roku uczniowie klasy 2E matematyczno - fizyczno - geograficznej Liceum Ogólnokształcącego Nr V i przedstawiciele Gimnazjum Dwujęzycznego Nr 26  gościli Pana Piotra Migonia - dyrektora Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego  - absolwenta Liceum Ogólnokształcącego Nr V. Prof. dr hab. Piotr Migoń wspominał czasy licealne, przedstawił swój dorobek naukowy, a na zakończenie poprowadził lekcję geografii na temat „Tajwan - przyroda i geopolityka”. Pan profesor podał własny przepis na sukces „Ciężka praca, inwestowanie w siebie i trochę szczęścia”.

Jacek Ossowski

We wtorek 22 października 2013 roku uczniowie klas 3 D i 1 pre - IB gościli Pan Jacka Ossowskiego - przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia - absolwenta Liceum Ogólnokształcącego Nr V. Dr Jacek Ossowski wspominał czasy licealne, opowiadał o podróży do Afryki i swojej przygodzie związanej z wrocławską samorządnością.
W trakcie spotkania wielokrotnie podkreślał „Życie nauczyło mnie szacunku do ludzi. Przecież urodą świata jest jego różnorodność.