Siedziba ZSO nr 5; ul. Grochowa 13                            Pomnik patrona LO nr V - Generała Jakuba Jasińskiego

1 września 1948 roku na ulicy Kruczej rozbrzmiał pierwszy w historii dzwonek, dobiegający z Liceum Ogólnokształcącego nr V. Dwa lata później, w 1950 roku, do matury przystąpiło 29 osób, pierwszych absolwentów “piątki”.

Na siedemnastolecie istnienia, w 1964 roku, Liceum otrzymało imię generała Jakuba Jasińskiego oraz sztandar, ufundowany przez ówczesny Komitet Rodzicielski. Dniem patrona stał się 4 listopada - rocznica śmierci gen. Jasińskiego w obronie Warszawy.

Pod koniec lat siedemdziesiątych szkoła rozpoczęła współpracę ze szkołą średnią w Moskwie, a od roku 1990 współpracuje również ze szkołami w Holandii, Danii i Szwajcarii. Ponadto uczestniczy ona w programach takich jak: Matura Międzynarodowa (IB, International Baccalaureate) czy Sokrates-Comenius. Uczniowie biorą także udział w licznych wymianach - z Danią, Włochami, Litwą, Norwegią, Niemcami, Grecją. Równocześnie istnieje możliwość nawiązania kontaktów z zupełnie nowymi szkołami zagranicznymi.

W “piątce” uczy się niespełna 600 uczniów, a klasy nie liczą więcej niż 32 osoby. Dostępna jest pracownia komputerowa, biblioteka z czytelnią czy bufet. Dla uczniów z odległych od Wrocławia miejscowości istnieje możliwość zamieszkania w pobliskim internacie.

Dla ambitnych istnieje także możliwość wzięcia udziału w rozlicznych Olimpiadach tematycznych, połączona z szansą znalezienia się w licznym gronie laureatów i finalistów, których “piątka” wychowała. Przykłady takich Olimpiad to: literatury i języka polskiego, języka niemieckiego, rosyjskiego, angielskiego, francuskiego, historyczna czy geograficzna.

Jak napisali w Kronice Absolwentów byli uczniowie podczas jednego ze zjazdów: “Szkoła zrobiła z nas ludzi i za to jesteśmy Jej przede wszystkim wdzięczni”.